суббота, 30 апреля 2016 г.

Викторина по биологии « Что? Где? Когда?».

Викторина по биологии « Что? Где? Когда?».

Вопросы данной викторины можно использовать как для проведения внеклассного мероприятия, так и для обобщающего урока по теме « Происхождение человека».

Цель: воспитание навыков работы в команде и соблюдения правил поведения во время игры,
          развитие логического мышления, памяти, умения сравнивать, обобщать, делать выводы,
          способствовать расширению кругозора по биологии.

Оборудование: игровое поле с номерами- секторами, волчок, табло, часы, гонг, конверты с заданиями, чёрный ящик.

Проведение игры.

На столе лежат конверты с вопросами, между ними 3 игровые паузы. В игре участвуют 4 команды по 5 человек. На обсуждение вопроса- 1 минута. Право первой игры команды определяют по жребию. В случае неправильного ответа, игру продолжает команда, ответившая правильно. Если ни одна команда не знает ответа, бросается жребий и игра продолжается.

Задания:

1.Создатель первой научной классификации органического мира, поместив человека в группу приматов, вынужден был написать: « О, сколь схожа на нас зверь гнусный обезьяна».
Вопрос: Назовите фамилию этого учёного. (К.Линней)

2. В 1871 году Чарльз Дарвин издал книгу, в которой содержался богатый фактический материал
о родстве человека с человекообразными обезьянами.
Вопрос: Как называлась эта книга? («Происхождение человека и половой отбор»)

3. В одной из легенд говорится, что первый человек, Адам, был создан богом.
Вопрос: Из чего был создан Адам? (Из «красной земли», т.е из глины)

4. Известны случаи рождения детей с волчьей пастью, с заячьей губой, с хвостом, с лицом, полностью покрытым волосами.
Вопрос: О чём это свидетельствует? ( О родстве человека с животными. Признаки, перечисленные в задании - это атавизмы, случаи возврата к признакам предков. Они и являются доказательствами этого родства)

5. Вопрос: Перечислите черты сходства человека с человекообразными обезьянами: гориллой,
орангутангом, гиббоном и шимпанзе. (Одинаковое выражение эмоций; сходная забота о потомстве; хорошая память и развитая ЦНС; развиты сложные условные и безусловные рефлексы; нет хвоста; ногти, а не когти; могут вертикально ходить, но опираются на передние конечности; имеют 12-13 пар рёбер; схожее строение органов чувств; имеют 4 группы крови; существуют общие болезни и паразиты; сходство хромосомного аппарата)

6. Внимание! Чёрный ящик.
Здесь находится предмет, который человекообразные обезьяны могли использовать для добычи
пищи. ( Палка)

7. В эволюции человека имели место две группы факторов: биологические и социальные.
Вопрос: Какие из них имели решающее влияние на становление человека? (Социальные: общественный характер труда, речь, сознание, мышление)

8. Вопрос: Кто из учёных считал, что труд является основным условием всей человеческой
жизни, и притом  в такой степени, что мы в известном смысле можем сказать: труд создал самого человека? ( Ф. Энгельс)

9. Внимание! Чёрный ящик.
Часть тела, которая в процессе труда стала не только органом труда, но и его продуктом. ( Рука)

10. В 1856 году у Сен- Годана ( Франция) в слоях древностью 15-18 млн.лет найдены остатки
дриопитеков.
Вопрос: Можно ли их считать предками человека? Почему? (Можно, т.к нижние коренные зубы у них сходны по строению с  зубами человека)

11. В 1924 году Р. Дарт описал одного из предков человека, который жил на открытых пространствах. Рост у него был 120-140 см., вес 20-40 кг., объём черепа 600 см3, широкий таз свидетельствовал о прямохождении.
Вопрос: Кого описал Дарт? ( Австралопитеков)

12.Вопрос: Как назывался предок человека, которого считают творцом очень ранней культуры
каменного века - галечной или олдувайской? Остатки его были обнаружены в 1960 году в Олдувайском ущелье английским геологом, палеонтологом и антропологом Л. Лики.
( Презинджантроп – человек умелый)

13. К древнейшим людям относят питекантропа, синантропа и гейдельбергского человека.
Вопрос: У кого из них левая половина мозга была развита сильнее, что свидетельствовало о более сильном развитии правой руки? ( У синантропов)

14. В местах, где найдены остатки древнейших людей, обнаружены и следы огня: угли, пепел, обгоревшие камни.
Вопрос: А мог ли добывать огонь древнейший человек? ( Нет, т.к «огненные камни» - кремний и железный колчедан среди остатков древнейших людей не найдены)

15. Вопрос: Почему остатки древних людей, найденные в 1856 году в Германии, дали этим людям
название неандертальцев? ( Потому что они были найдены в долине реки Неандер)

16. Вопрос: Есть ли на территории бывших союзных республик места, где были найдены остатки
неандертальцев? Назовите их. ( Крым, Узбекистан)

17. Появление неандертальцев в Европе совпадает с концом Днепровского оледенения.
Вопрос: Где они жили и чем питались? ( В пещерах, из которых выгоняли диких животных. Питались мясом северных оленей, лошадей, слонов, медведей, зубров, туров, мамонтов. Т.к  в кострах были найдены остатки этих животных)

18. У неандертальцев начала зарождаться религия, одна из первых форм – анимизм.
Вопрос: Что об этом свидетельствует? ( Анимизм – вера в душу, в загробную жизнь души. Об этом свидетельствуют: погребение умерших, сложный обряд захоронения)

19. По данным антропологов А.Валуа и В. П.Андреева средняя продолжительность жизни
неандертальцев была низкой, немногим более 20 лет.
Вопрос: О чём это свидетельствует? ( Об огромной роли естественного отбора и борьбы за существование на данном этапе становления человека)

20. Остатки первых современных людей были найдены в 1868 году во Франции возле деревни
Кро - Маньон.
Вопрос: Как назвали первых современных людей? ( Кроманьонцы)

 21. У кроманьонцев была развита речь.
Вопрос: Что в строении черепа свидетельствует о развитии речи? ( Наличие подбородочного выступа)

22. Кроманьонцы на стенах пещер изображали животных, сцены охоты.
Вопрос: Чем они это делали? ( Выцарапывали, использовали каменный уголь и марганцевую руду;
Кисточка – деревянная палочка, расщепленная на волокна)

23. Внимание! Чёрный ящик.
Предмет, которым кроманьонцы рисовали на стенах пещер. ( Кусочек каменного угля)

24. Кроме анимизма у кроманьонцев появляются и другие формы религии: магия и тотемизм.
Вопрос: С чем они были связаны и в чём выражались? (Любая религия – результат отображения в головах людей господствующих над ними сил природы. Тотемизм – поклонение определённым животным или растениям. Магия была основана на убеждении, что подобное замещает подобное)

25. За последние 40 тыс.лет физический облик людей не изменился, и это может навести на мысль будто бы человек представляет собой завершившуюся эволюцию.
Вопрос: Происходит ли в настоящее время эволюция человека как биологического вида?
( Естественный отбор действует, значит, эволюция продолжается)

26. Кроманьонцы дали начало 3 большим расам: австрало – негроидной, европеоидной и монголоидной.
Вопрос: Что на это повлияло? ( Жизнь в различных климатических условиях)

27. У представителей австрало – негроидной расы тёмный цвет волос, глаз, кожи, спиральнозавитые или волнистые волосы.
Вопрос:  Какие преимущества это даёт представителям данной расы? ( Они хорошо приспособлены к жизни в условиях повышенной солнечной активности)

28. Вопрос: Есть ли между расами такие различия, которые свидетельствуют о происхождении от разных предков? Ответ поясните. (Нет. Все расы произошли от одного предка, умственных различий между ними нет. А имеющиеся общественно – экономические различия связаны с условиями развития общества)

29. В капиталистических странах идеологи господствующего класса используют расовые отличия для создания антинаучной теории, получившей название расизм. Расизм  утверждает биологическую неравноценность различных рас.
Вопрос: Докажите несостоятельность расизма. ( У всех рас один предок, сходство строения, возможность появления потомства от смешанных браков)

30. Об одном из предков человека антрополог Ле Гро Кларк сказал: « Это не человекообразные обезьяны, это, несомненно люди».
Вопрос: О каком предке человека это сказано? ( Синантроп)

31. Рисунок. Здесь изображены орудия труда: остроконечник, скребло и резец.
Вопрос: Кому они принадлежали? Из какого материала изготовлены? Для чего использовались?
( Неандертальцам. Из камня. Для рассечения убитых животных, разрезания мяса, очистки шкур)

32. Рисунок. Здесь изображён один из предков человека, которому антрополог Ле Гро Кларк
дал название – Homo erectus - человек прямоходящий.
Вопрос: Как  ещё называли этих предков человека? Какие представители вам известны?
( Древнейшие люди: питекантроп, синантроп, гейдельбергский человек)
33. Рисунок, на котором изображены  сцены охоты. В пещерах Испании и Франции были найдены 
рисунки. Один из них перед вами.
Вопрос: Кто из предков человека был способен создать такие рисунки? Что побуждало их рисовать? ( Кроманьонцы. Некоторые рисунки входили в культовый обряд; имели магическое значение; обучали охоте; просто удовлетворяли зарождающиеся эстетические потребности первобытных людей)

Блиц вопросы:

1. « Южная обезьяна»  ( Австралопитек)     
2. « Homo habilis»   ( Человек  умелый)
3. « Homo erectus» (Человек прямоходящий)
4. « Homo sapiens» (Человек разумный)
5. « Homo sapiens sapiens» (Человек современный – кроманьонец)

6. « Homo sapiens neanderthalensis» ( Неандертальцы

пятница, 29 апреля 2016 г.


Биологическая игра «Сердце, Сердце!».


Биологическая игра «Сердце, Сердце!».
(Мальчики против девочек)

  1. Приветствие команд. Представление членов жюри.

  1. Актуализация темы.
Ведущий: Сердце – известнейший орган человека. Немало легенд связано с ним. Оно бывает мягким и каменным, добрым и жестким. Без него невозможна жизнь. Оно влияет на наши отношения с окружающими. Здоровое сердце необходимо и каждому спортсмену и человеку, не занимающемуся спортом. В Росии есть памятник сердцу - высеченное из куска красного гранита сердце стоит во дворе Института Сердца в г. Пермь. Этот орган настолько важен, что 25 сентября весь мир отмечает «День Сердца».  Что же мы знаем о сердце? Давайте проверим!

  1. Ход игры: За неделю до проведения игры определяется состав команды мальчиков и команды девочек, и участники получают задание:
1.Повторить всю информацию по темам о строении и функциях сердца человека.
2.Повторить особенности строения сердца основных классов позвоночных животных
3.Подготовить полный ответ по вопросу «Домашнего задания».
4.Настроится на активную и честную борьбу до победы.
Болельщики, не вошедшие в состав команд тоже получают задание повторить весь изученный по теме материал, так как и они смогут поучаствовать в игре и помочь команде.

Конкурс 1. Анатомическая разминка
Задание: Вставить пропущенные слова в предложенную фразу. Команды отвечают по очереди. Вопросы демонстрируются на слайдах презентации. Болельщики, не попавшие в команды, имеют возможность дополнять ответы членов команды, за что получают фишки. Свои фишки они могут подарить команде, которой желают помочь.

Вопросы, стоимостью 1 балл:
1. Конусообразный полый мышечный орган, в который поступает кровь из впадающих в него венозных стволов и перекачивающий её в артерии- …сердце
2. Мышца сердца называется - …миокард
3. Клетки сердечной мышцы называются – кардиомиоциты
4. Сердце человека имеет …….. камеры. …четыре.
5. Внутренний слой стенки сердца называется -…эндокард
6. Способность сердца ритмически сокращаться под влиянием импульсов, зарождающихся в нём самом это- …автоматизм
7. В какой камере сердца самые толстые мышечные стенки? В левом желудочке
8. В какой полости тела расположено сердце? В грудной

Вопросы стоимостью 2 балла.
Команды по очереди вставляют в предложения  пропущенные слова.
1. Запись биотоков сердца называется - …, а кривая записи биотоков сердца называется - … Электрокардиография - электрокардиограмма
2. Большой круг кровообращения начинается в ……. желудочке, а малый в … желудочке.
В левом-правом
3. Клапан между правым предсердием и правым желудочком называется - …, а между левым предсердием и левым желудочком - … .
Трехстворчатый (трикуспидальный) – двустворчатый (митральный).
4. Чем больше сердце растянуто во время …, тем сильнее оно сокращается во время - …
Диастолы – систолы.

Конкурс 2. Все за одного или «Верните Умника!!!»
По результатам предыдущего этапа жюри выбирает из каждой команды «Умника» - ученика, который активнее других принимал участие в ответах на вопросы.На время этого конкурса Умник выбывает из команды и находится среди зрителей, но не может помогать своей команде. Остальные члены команды выполняют задание, чтобы вернуть «Умника» обратно. В случае не выполнения задания, он остается среди зрителей и не принимает участия в игре.

Вопрос для команды девочек:
1. Люди с избыточной массой тела часто имеют заболевания сердца и сосудов из-за накопления запасного жира в подкожной клетчатке и вокруг внутренних органов. Объясните, как увеличение массы тела ухудшает здоровье сердца?

(Жировая ткань тоже имеет разветвленную сеть кровеносных капилляров. Излишняя масса такого жира заставляет сердце выполнять дополнительную работу, продвигая кровь. Эта нагрузка велика и в покое и при физической работе, в результате укорачивается диастола сердечного цикла и страдает сердечная мышца. Миокард плохо снабжается кровью и не успевает освобождаться от продуктов метаболизма).

Вопрос для команды мальчиков:
1.Древнегреческий философ Аристотель считал, что сердце – вместилище души и центр человека, ведь легко заметить, что смена ритма сердечных сокращений обычно сопровождает важные события в жизни человека: как хорошие, так и плохие. Назовите два физиологических механизма, которые заставляют сердце чаще биться в волнительной, стрессовой ситуации.

(Механизмы регуляции деятельности сердца: нервный – с помощью нервных импульсов, приходящих к сердцу по симпатическим нервам; гуморальный – с помощью гормонов, выделяющихся в кровь, например адреналина.)

Конкурс 3.  Домашнее задание
Задание: Команды должны были приготовить подробный ответ на вопрос, известный заранее. Полнота ответа влияет на оценку в баллах.
n  Д/з для команды девочек:
- У кого самое большое сердце и почему?
(Самое большое сердце у синего кита = 600 кг. В воде тело весит меньше, поэтому организмы, даже питающиеся планктоном могут вырастать до огромных размеров как синий кит. Его длина достигает 33 метров, а вес может значительно превышать 150 тонн.  Для снабжения кровью большого тела необходимо большое сердце.
 Из наземных животных самое большое сердце у  жирафа  = 11 кг Шея у жирафов необычайно длинная, и это несмотря на то, что у них, как и у почти всех других млекопитающих, лишь семь шейных позвонков. Высокий рост увеличивает нагрузку на систему кровообращения, особенно в отношении снабжения мозга. Поэтому сердце у жирафов особенно сильное. Оно пропускает 60 л крови в минуту, весит 12 кг и создаёт артериальное давление, которое в три раза выше, чем у человека. 

n  Д/з для команды мальчиков:
- У кого сердце бьется чаще всего и почему?
(Землеройка. У этих зверьков самое быстрое сердцебиение, у некоторых - 700 ударов в минуту в спокойном состоянии, и 1300 при активности. Имеют очень быстрый обмен веществ, поэтому в день съедают пищи в 25-30 раз больше массы своего тела. Одни из самых короткоживущих животных на планете, некоторые живут не более года.
На втором месте - Колибри. Из-за чрезмерной подвижности и малой массы тела сердце должно работать очень быстро. В состоянии покоя сердце колибри бьётся с частотой 500 ударов в минуту, а во время физической активности (полёта) — 1200 и более. Полёт их чрезвычайно быстрый (до 80 км/ч), ловкий и маневренный, напоминает полёт чешуекрылых(бабочек). В полёте мелкие виды издают крыльями жужжание, делая до 80—100 взмахов в секунду, при этом крупные виды совершают всего 8—10 взмахов в секунду. Движение крыльев так быстро, что очертания их совершенно сливаются; очень часто они неподвижно держатся перед цветами благодаря быстрым взмахам крыльев, как сумеречные бабочки. )

Конкурс 4. Сердце в мире животных
Установить соответствие между картинками и описанием.

Сердце в мире животных
Сердце
Класс
Описание
Двухкамерное
Четырехкамерное
Трехкамерное с неполной перегородкой в желудочке
Трехкамерное

Конкурс 5.  Конкурс  среди болельщиков.
Пока команды девочек и мальчиков выполняют задание предыдущего конкурса, для болельщиков организуется конкурс за отдельный приз. За правильный и полный(!) ответ положено 3 фишки. Число фишек ведущий может уменьшить или разделить их между несколькими ответившими, если они дополняли друг друга.  Приз получает тот болельщик, кто наберет больше фишек.

Задание: Дать ответ на вопрос
1. Сердце эмбриона начинает биться на 4 неделе после зачатия и не останавливается всю жизнь. Почему сердце человека работает всю жизнь и не устаёт?
(Ответ: Один цикл сокращения сердца 0,8 с., из которых 0.4 с. Длится систола (сокращаются предсердия и желудочки) + 0.4 с. Длится диастола (общее расслабление сердца. Во время диастолы благодаря активному кровообращению в коронарных сосудах клетки миокарда получают необходимые вещества из крови и освобождаются от продуктов метаболизма).

2.  Подсчитайте, сколько времени отдыхают предсердия за 1 сердечный цикл, человека, находящегося в покое? ЧСС = 75 уд/мин
(Сердечный цикл при ЧСС =75 уд/мин равен 0,8 с. Предсердия сокращаются в течение0,1 с, значит отдыхают 0,7 сек.)

3. Одно из самых медленных сердец - сердце голубого кита. Оно бьется 9 раз в 1 минуту. Подсчитайте, сколько ударов сделает сердце голубого кита за 1 сутки.
(24x 60x9=12 960 раз)

Конкурс 6.  Конкурс  капитанов:
Для капитана команды девочек:
Вопрос: Почему боксер временно теряет сознание после сильного удара в область брюшного пресса и  оказывается в ногдауне?
*Ногдаун – ситуация в боксе, когда боксёр под воздействием удара, либо уклоняясь от атаки, коснулся настила коленом или рукой (третьей точкой опоры).
(Ответ: Кровь резко отливает от мозга, сердца, легких и перемещается в область удара – к внутренним органам. Недостаточное снабжение головного мозга кровью приводит к помутнению или кратковременной потере сознания, нарушению координации и засчитывают  ногдаун)

Для капитана команды мальчиков:
Вопрос: Почему после финиша спортсмену, бежавшему на длинные и средние дистанции нельзя сразу останавливаться, а рекомендовано продолжать бег ещё некоторое время , постепенно замедляя движения?
(Ответ: Иногда при внезапной остановке спортсмена после длительного интенсивного бега(чаще всего после финиша на средние дистанции), в связи с прекращением действия «мышечного насоса» возникает острая сосудистая недостаточность. Большая масса крови застаивается в капиллярах и венах мышц нижних конечностей. Поэтому возникает временная анемия - недостаточность снабжения мозга кислородом, так как в правое предсердие, оттуда в легкие, а затем в левое предсердие и дальше поступает меньше крови. Проявляется в побледнении лица, резкой слабости, возможна тошнота, потеря сознания с исчезновением пульса.)

4. Подведение итогов, награждение победителей.
Ведущий: Наше сердце полно загадок. Медицине известен случай, когда сердце человека остановилось, но снова стало биться через 4 дня. Такое трудно себе представить, однако, это научный факт. Поздравим победителей, но будем помнить, что ещё не всё известно ученым и написано в наших учебниках. Наука не стоит на месте, а интересующийся человек постоянно накапливает новые знания. Всегда можно сыграть снова и опять померяться силами!

четверг, 28 апреля 2016 г.

Əziz dostlar!
Bu səhifə də veb xidmətlərindən isitifadə haqqında verilmişdir.
Bu xidmətlərdən isitafədə etməklə interaktiv tapşırıqların hazırlanmasını  ilə tanış ola biləcəksiniz.
                  Müəllimlər üçün Veb 2.0 texnologiyaları

Xidmətlər
Haqqında

Sənədlərin qorunması xidmətləri ilə tanışlıq

Bir təqdimatlar yaratmaq mətn, elektron tablo, və xidmət, eləcə də internet xidmət bulud daxildir Pulsuz online ofis paketi
fayl paylaşma xüsusiyyətləri ilə faylı saxlama xidməti

 Bu xidmət, siz yükləyə bilərsiniz görünüşü, format PDF  sənədlər, Word, Power Point, və s., Sizin veb və ya blog kodu embed üçün digər təqdimatlar download mobil cihazlar onları göndərmək
Xidmət İngilis dili formatda olsa da, onun məzmunu və iş üsulları aydın və əlçatan edir.  Bu xidmət vasitəsilə, siz tələbə və müəllim iş dərc edə bilərsiniz
 Bu xidmət pdf, doc, ppt, txt, .xls format da yükləmək və  sənədlərin saxlanmasına imkan verir.

Xidmətə müxtəlif formatlarda (bloglar və saytlar üçün layihələr tələbə, müəllim) iş yerləşdirilməsi üçün çox münasibdir.  Yalnız sənədlərin yüklənməsi üçün deyil, həm də təqdimatlar, qrafika faylları yalnız yükləmə. Xidmət xüsusiyyətlər bütün tez və asanlıqla yüklənir və məmnun qalmaq olar. Bu xidmətin istifadə sadə və şagirdlələrdə istifadə edir edir.

 Bu xidmətin bir çatışmazlığı var:o, animasiya effektlərin                                               təqdimatlarda saxlayaya  bilmir.


 İşin qiymətləndirəsi üçün çox sərfəli (məsələn, İrad  bilidrmək üçün çox yaxşıdı və şagird də öz növbəsində açıqlama verə bilər),
Siz Excel, PDF, Word, PowerPoint yükləyə bilərsiniz
  Şərhlər başqaları tərk edə bilər
Bu xidmət URL və HTML sənəd bölüşmək üçün imkan verir
Siz blog və sayt da bölüşə bilərsiz sənəd bütünləşdirmək bilər
 Sənədi Orijinal və ya şərh ilə PDF formasında saxlaya  bilərsiniz
Qismən İngilis dilli xidmətdir,

                                    Təqdimatların hazırlanması və ya saxlanılması xidmətləri

Xidmət də qeyri-xətti təqdimatlar yaratmaq. Bütün məzmun təqdimat zamanı təmsil olunacaq  fraqmentləri olan bir slayd, yerləşdirilir. Siz  bir yolu , eyni parça üzərində bir neçədəfə geri qayıda bilərsiniz  Siz mətn, şəkillər, video əlavə edə bilərsiniz.
Dizayn çox orijinal təqdimat, siz hazır şablonlardan istifadə edə bilərsiniz. Foto, video, audio və mətn faylları əlavə etmək olar: Bu xidmət bütün vizual vasitələrdən istifadə etməyə imkan verir. Böyük imkanlar, müxtəlif rəngli markerlərdən istifadə etməklə çərçivəni fərqli rəng şəklində ayrılması yaratmaq olar. Təqdimat fərdi və qrup iş, də ola bilər
onun.
 İnternet iş sürəti aşağı olduqda xidmətdə təqdimat  yaratmaq  və ya işlərə baxmaq  mümkün olmur

Ximətin cəlbedici olması animasiyaları saxlayır və təqdimatlarda ki ,  hiperlinki saxlayır. Böyük ölçüdə - 100 megabayt 100 təqdimatlar yerləşdirmək olar. (Ponomareva EA)
Xidmət nəşr, saxlanması, təqdimat üçün nəzərdə tutulan və digər istifadəçilər ilə mübadilə etmək imkanı verir.

 Calaméo - İnternet interaktiv əsərlərin ani yaradılması üçün bir xidmətdir.
Istifadə etmək üçün asan və inanılmaz xüsusiyyətləri ilə - xidmət  nəşriyyatda yeni bir yol təqdim edir. Bir PDF faylı, siz jurnallar, broşüralar, kataloqlar, hesabat, təqdimatlar, və daha çox yarada bilərsiniz.
Interaktiv nəşr nədir?
Bu kompüterdən oxumaq üçün interaktiv elektron sənəddir. Bu bir kağız sənəd oxumaq hissi yaradır: Siz pages növbəsində ilə ... jurnallar, kitabçalar, kataloqlar, hesabatlar, təqdimatlar və daha çox maraq, zoom yerləri qeyd edə bilərsiniz.
Online nəşr üstünlükləri:
Nəşr, çap, poçt nüsxə və logistika üçün dəyəri və zaman qənaət. Rabitə, yenilikçi, orijinal və maraqlı deməkdir.
İnternet əlçatan Easy giriş və fayl storage
istədiyiniz zaman.
Mövcud  olan və ya öz qruplarının yaradılması təşkil edərək işləri paylaşmaq olar. Xidmət İstifadəçilər həmçinin icma da birləşir.

Prezentasiyalar

Layihələr üzərində işləyərkən, sinifdə və tələbələr ilə seminarlarlarda  və hətda  ustad dərslərində vəzifələrdən  biri Web-səhifə nəşriyyat lazımdır, materialların sürətli çatdırılması həmkarlara və şagirdlərə lazımdı.Bu işləri yerinə yetirmək üçün  sürətli bir qrup halında olan işi də etmək olar.   Vaxt itirmədən  şərh, iş müzakirəsi həyata keçirilir. Bütün bu sənədlər Google istifadə edilə bilər.

 Bu xidmətdən istifadə edərək, siz ən əsası maraqlı 3D-kitab yarada   bilərsiniz – və bununla da  interaktiv kitab ələ etmiş olursuz.  Bu xidmət işini  brauzer GooglChrome brauzeri ilə  işləmək, xüsusilə də çox  asandır. Kitaba siz online resursları şəkillər, mətn, bağlantılar əlavə edə bilərsiniz. Rəng dəyişikliyi, fon şəkilləri daxil edin: böyük imkanlar və fon kitabın həll edir. Kitab görüntülerken xüsusilə gənc tələbələr üçün bir əlavə təsir və cəlbediciliyinin yaradır üç ölçülü, dönmüş ola bilər. Yalnız günah - kitab yalnız 10 səhifə yaratmaq olar
və yalnız 10 kitab (pulsuz hesab), ödənilən - 50 kitabın səhifəsin və kitabın özünü interaktiv olaraq işləyə bilərsiz qədər.

Siz authorSTREAM proqramından istifadə etməklə PowerPoint faylların köçürülməsini yerinə yetirməklə internetdə bölüşə bilərsiz.


Bu xidmətdədə bir çox formatlar üçün istifadə olunur : PDF (pdf), OpenOffice Presentation Document (odp), Microsoft PowerPoint (ppt, pps, pptx, ppsx, pot, potx), Microsoft Word (doc, docx, rtf), Bunlardan istifadə etməklə 100Mb təqdimatların pulsuz rejimdə saxlanılmasını təmin edir. Pullu akkauntda  300 Mb ölçüsündə saxlamaq mümkündür Animasiyalar və səslənmə saxlanılmır. Bu servis istifadə üçün çox yaxşıdır.








Bir çox sənədlərin hazırlanması və nəşri üçün istifadə olunur.

Bu xidmətin köməyi ilə insan hadisələri, elanları “təqdim“ edə bilər. Bunun üçün siz yalnız Şablon seçirsiniz. Şəkilləri və məlumatlarıvə s. lazım olan yerlərə serviz yerləşdirir.

 Demək olar ki, SlideBoom, oxşarıdır, və yalnız PowerPoint proqramı üçün nəzərdə tutulur. Sadalanan formatlardan yalnız bunlarda istifadə olunur : ppt, pps, pptx, ppsx, pot, potx. Burada pulsuz olaraq təqdimatlar saxlamaq olar. Həcmi  100 Mb hərəsi (ümumi say göstərilmir). Lakin böyük bir mənfi cəhəti var ki, bu da istifadə üçün çox əsasdı saxlanılma müddəti göstəriləmədiyi üçün  məsələn il ərzində baxmaq istəsən yaddaşda qalmır və silinir.

Sorğu və testlərin aparılması üçün servis və proqramlar.

Servis yalnız anket və sorğular üçündür (Testlər üçün yox!!!

Pulsuz xidmətdir. İstifadəsi çox asandır . Bu, bir və ya çoxseçimi ilə suallar yaratmaq məsələnin mürəkkəbliyi yüklemek və ya nəticələri anonim test  saxlamaq üçün imkan yaradır. Ictimaiyyət üçün açıq olmaq üçün test yaraddır, nəzarət edilir.



İnteraktiv testlər yaratmaq üçündür

 Bir çox interaktiv test proqramları arasında bu proqram arxivində saxlanılır və (İnternet cihazınıza şəraitində vacibdir) bir internet bağlantısı olmadan interaktiv onlardan istifadə edilə bilər ki, interaktiv iş fərqlidir. Iş Hot Potatoes proqramının  müxtəlif növü ilə yaradılmışdır ki, şagirdlərin biliyini qiymətləndirmək üçün yalnız xidmət edə bilər ki,həm maraqlı, həm də müstəqil yaradıcı iş  kimi. Proqram mətn boşluqları doldurmaq,  audio və video qəbulu, səpələnmiş ifadələr toplamaq,  uyğun  iş, o cümlədən mətn, sınaqlar  və testlər itkin sözləri ( dörd növ iş )  krossvord və bulmacaları, əlavə edə bilərsiniz

 Müvəqqəti olaraq pulsuz proqramdı. Proqram: 11 ay üçün pulsuz 10  pulsuz versiyasını (işlərinə davam edir), lisenziya çox da baha deyil. Test keçirmək üçün, və ya  yaratmaq istədikdə kompüter proqramı yükləməyə ehtiyac yaranır.

Sorğular üçün qurucu və geriyə sualların verilməsini də reallaşdırmaq olur. Lazımlı sualları əlavə etməklə, sadə hərəkətlə qruplaşdırmaq olar

Bu servis isə online test keçirmək üçündür. Pulsuz variantda məhtudiyyətvar. Ay ərzindəyalnız 100 nəfərin test keçirilməsi yaddaşda qalır,şəkil yükləmək qadağndır (yalnız internetdən yükləmək olar).

Anketlərin , sorğuların,testlərin və səs vermələrin pulsuz yaradılması üçündür

Bu servisin əhəmiyyəti bundan ibarətdir ki,nəin ki. Sualları yaratmaq olar, eləcə də onları kompyuterə yükləyib internet şəbəkəsi olmadan da belə istifadı etmək olar. Distant təlimlə məşğul olan müəllimlər bundan rahatlıqlaistifadə edərək dərslərdə iştirak etməyən şagirdin qiymətləndirməsin apara bilər

Pulsuz test keçirmək üçün xidmətdir.14 növ sualları yerləşdirməklə suallara şəkil də əlavə etmək olar. Nəticə əldə edərkən vaxt məhdudiyyətin nəzərə almaq lazımdır. Çox təəsüf ki, reklamlar çox olur.

Pulsuz test paketidir orta və ali məktəbdə. Bu ən sadə interfeys və sizin məqsədinizə  uyğun tənzimləmək üçün imkan yaradır  bir sıra test parametrləri yaradır. Orada suallar beş növ və təlim rejimi nəzarət edir. Siz vaxt istifadə edə bilərsiniz, parol yaratmağı, göstərir məsələn  Mən masa və kağız məsələnin  mürəkkəbliyi yaratmağa kömək edir. 

Bir test yaradılması - müəllimlərin əsasən diqqətini çəkən   pulsuz xidmət edən biri dörd alətləri olandır. Bir və ya birdən çox seçimi ilə məsələlər var, eləcə də "bəli" seçimi kimi - ". yox" Sualllara qrafik  yükləmək   asandır. Siz öz sinifinizi  yaratmaq və statistikasın  saxlaya
bilərsiniz .

Real şagirdlər üçün virtual sinfin yaradılmasını təmin edən servislər

Bu hissədə özünüzün yaratdığınız dərsləri başqaları ilə də təcrübənizi  bölüşə bilərsiz.
Resursların köməyi ilə distant təlimə nail olmaq olar.Bunun üçün virtual sinif yaratmaq olar.Şagirdlər öz ünvanlarnda tapşırıqları  evdə və eləcə də dərsdə yerinə yetirmək olar.Müəllim öz ünvanı vasitəsi ilə əlaqə yaratmaqla tapşırıqları yeniləyə bilər.Bu formada tədrisi sinifdən xarici tapşırıqlarda da etmək olar.

 Bu xidmətin vasitəsi ilə distan təlim keçirmək mümkündür. Hər sinif –bağlı meydança kimidir.hansı ki,burda ünsiyyət qurmaq olar,öz  sənədlərin və linklər üçün kitabxananı yarada bilərsə,tapşırıq verə bilərsiz, qiymətləndirmə apara bilərsiniz, şagird nailiyyətinin tapşırıqlarını yerinə yetirməyə görə statistikanı izləyə bilərsiz .Sinif də kiçik qrup yaratmaqla suallar ətrafında  fikir mübadiləsi apara bilərlər.

Didaktik oyunlar yaratmaq üçün xidmətlər

Ge
DartGame
 Xidmət xəritələrdir.Lakın oyunlar yaratmağa imkn verir.Bu resurs tarixçi və coğrafiyaçılara daha çox yardım ola bilər.Yalnız bir mənfi cəhəti var.Resursla çalışarkən dil seçiminin rus dilin seçdikdə bir il istifaə etdikdən sonra ingilis dilinə keçir.Bir də bu xidmətlərdə masştablarla da oynamaq çox çətindir.


 Jigsawplanet (pazllar)
Bu xidmətin köməkliyi ilə online pazl oyunu qurmaq üçündür. Bunun üçün bir şəkil lazımdır.Şəkili bir  neçə hissələrə bölməklə oyunu oynamaq olar.

Müxtəlif oyunlar üçün xidmət yararlıdır.Bu xidmətin köməkliyi ilə müxtəlif
Krossvord,viktorinalar,başyorucu oyunlar,sorğular.Bu xidmətin mənfi cəhəti ingilis dilli olmasıdırElə bu səbəbdən bu xidmətlə işləmək dili biləyənlər üçün olduqca çətindir.   GooglChrome köməkliyi vasitəsi ilə bu xidmətdə çoxlu maraqlı oyun qurmaq olar.

Pulsuz xidməti yerinə   bu servis bir çox diaqramm ,viktorina, yaratmaqla sayt və bloqlara yükləməklə hətda internetdə də saxlamaq olar.Çagirdlərin təffəkkürünü inkişaf etdirmək üçün yararlıdır.

LearningApptaps  çox maraqlı servisdir.İnteraktiv tapşırıqların qurucusu olan bu servisdə müxtəlif formada tapşırıqlar yaratmaq olar.”krossvord”, “söz oyunu”,”kəlmə yigimi”,”pazl”kimi müxtəlif oyunlar qurmaq olarƏsas hədəf şagirdlər müxtəlif oyunlar vasitəsi ilə biliklərini möhkəmlədərək oyundan evdə və dərsdə istifadə edə bilərlər.


Bu xidmətin köməkliyi ilə çox asan şəkildə krossvord yaratmaq olar. Фабрика кроссвордов Saniyələr keçməz ki, siz kossvordu yarada bilərsiz
Burada krossvord yaratmaq üçün siz siçan vasitəsi ilə sözü seçirsiz işləmə hissəsində növbəti söz üçün avtomatik olaraq söz ləri lüğətdən seçə bilərsiz. Özünüzdə sözlərlə yarada bilərsiniz. Bunun üçün
Siz hər sözə görə  aid suallar yerləşdirməlisiniz. Krossvordu yaddaşda saxlamaq olar.Linkini şagirdlərə də yollamaq olar.Burda qeydiyyatdan keçməyə və yaxud kompyutrin yaddaşına köçürməyə ehtiyac yoxdur.Krossvord online saxlanılır.Lakin bir mənfi cəhəti var, bu servizlə rus dilli məktəblərin müəllimləri yararlana bilər. 


İntellekt xəritənin yaradılması üçün xidmətlər

 Bu şəbəkə xidməti MindMeister – çox rahat bir sistem şəklində iş mexanizminin qurulmasında yardımçı ola bilər. 

Bu haqda məlumat burada : 
Mindmeister və təqdimatlar hissəsində verilib"MindMeister".
 Mənfi cəhəti: pulsuz yalnız 3 xəritə yaratmaq olar.Başqa yaratdıqlarınız üçün ödəniş etməlisiniz.Lakin çox yarada bilərsiz sadəcə olaraq yaddaşda yalnız 3 xəritə saxlaya bilərsiz.Saytlara yükləməkdə çox asan olur.

Bu xidmət yarada biləcəyiniz sxemlər üçündür və işləmək də çox asandır.
 Yaddaşda  pulsuz olaraq yalnız 3 qrup saxlanılır, lakin onları skrinşot edib saxlamaq olar.Belə etsəniz məhtudiyyət olmaz.


  Bu xidmət diaqramm,sxem, cədvəl yaratmaq üçün sadə və rahat hesab olunur.Hər bir addımı online rejimdə aparılır elə buna görə də sadə və rahat və pulsuzdur.  Сасоо kollektiv şəkildə işləyənlər üçün rahat hesab olunur.Bunu üçün sadəcə qrup  şəklində olan hər kəsə giriş etmək, çap etmək üçün aşçıq saxlamaq lazımdır.  

mind42.com –

Sadə ,çox da səliqəli yaradıılan bir xidmət növdür .Bu xidmətin köməkliyi vasitəsi ilə qrafik sxem yaratmaq mümkündür. Əsas «mind map» başlığı altında nə qədər istəsəz xəriitə yarada bilərsiz.


Lucidchart – Birgə işlər yaratmaq üçün diaqram və sxem yaratmaq olar.

Birgə işlər yaratmaq üçün, diaqram və sxem yaratmaq olar. İntellekt xəritə vasitəsi ilə 3 pulsuz xəritə yaratmaq olar.

Bu xidmətin vasitəsi ilə mental xəritə sxeminin yaratmaq olar.Pulsuz variantı say məhtudiyyəti qoymur.

Zamanın çarxı

 Çox sadə çəkilə istifadəsi var.Çəkil, video, mətn yerləşdirmək olar.Pulsuz variantda 3 çarx yerləşdirmək olar.

tiki-toki -  bu çox maraqlı zaman çarxı sayılır.Fon yerləşdirmək olar, mətn əlavə etmək olar çoxlu sayda şəkillər linklər, videolar yerləşdirmək olar.
Çox təəsüf  ki,pulsuz olaraq yalnız bir çarx yerləşdirmək olar.(lakin bütün funksiyalar etmək olar,bir kollektiv işləmə rejimindən bağqa). Digər tərəfdən, xidmət qeydiyyat tələb etmir və istənilən sayda elektron ünvan yaratmaq olar.

Əlficinlər saxlamaq üçün xidmətlər

 Demək olar ki xidmət çox rahatdır. İstənilən səhifəni bəyənib, qeyd edərək “açar sözlər”işarələyirsən.
Sonra işarələnmiş sözləri çox asan şəkildə istifadə edərkən tapırsan.Bir  mənfi cəhəti var ki ,sayta daxil olarkən “Xidmətdə nasazlıq var sonra daxil olarsız” sözləri yazılır.İki –üç dəfə cəht etdikdən sonra daxil olmaq mümkündür.

Bu xidmətin köməyi ilə verilən mövzuya aid bir çox linklər yaratma mümkündür.Və yaxud  lazımlı linkləri qruplaşdıraraq mövzularımüxtəlif rənglərlə ayıraraq brauzerin əsas səhifəsinə yerləşdirmək olar. Çox rahatdır. Vacib olan:adları yalnız latın əlifbası ilə alandırmaq lazımdı yoxsa yaddaşda qalmaz. Saxladıqdan sonra adını dəyşdirməkdə olar.Əlavələr də etmək olar. Daha sonra bloqa və ya sayta yerləşdirmək olar.


Bu xidmət hər bir məlumatın saxlanılması üçündür: illyustrasiya, məqalələr, dərs icmalı,bir sözlə,istənilən bütün materialları saxlamaq olar. Elektron ünvan vasitəsi ilə qeydlər yollamaq olar. Bunu üçün qeydiyyat lazımdır. Mənim üçün bu rahat xidmət növüdür. Bunu lokal olaraq öz komputerine yükləyərək də işləmək olar.

Demək olarki bu, yalnız işlərin, linklərin saxlanılması üçün yaranmayıb, faktiki olaraq, bütöv şəkildə məqsəd üçün sosial şəbəkə sayılır. Yenidən başalamaq da olar və yaxud da kiminsə işini də  müxtəlif mənbələrdən götürərək sona çatdırmaq olar.

Videolar saxlamaq üçün xidmətlər.

1.YouTube  vasitəsi ilə istənilən videonu tapmaq olar, istənilən videoları bölüşmək üçün də yaralıdır. Saytlarda yerləşdirilən videoları bloqda və saytda bölüşmək olar,linkləri paylaşmaqla dostlarınızın , şagirdlərinizin videoya baxmasın təmin etmiş olarsız. YouTube -  bir ünsiyyət forumudur, burada özünün və başqalarının qruppasını yaradaraq, rəylər yerləşdirmək olar və hətda bəyəndiyiniz videonu qeyd edərək səs verə bilərsiz.
 2. Öz videonu heç bir proqramdan istifadə etmədən yükləyə bilərsiniz.Yəni birbaşa servisə yükləmək olar, siz öz klipinizi, videonun hissələrin kəsməklə də az hissəsin yükləyə bilərsiz.
3. Xidmətə müxtəlif formatda videolar yükləmək olar: FLV, MP4, MOV, AVI .


You Tube  də yazılanlar bu xidmətə də aiddir. İş prinsipi hazır videoları kompyuterdən yükləyərək .Burada özünüzə maraqlı videonu taparaq səs vermək imkanınız var. Demək olar ki, bu iki xidmət ararsında heç bir fərq yoxdur. Burada yerləşən videolar  şagirdlər üçün də yaralı ola bilər.

Ekran görünüşünü  saxlamaqla videolar üçün xidmətlər

Ekranın video görünüşü saxlayan bir proramdır. Bu proqram video görünüşü saxlamaqla skrinkast yaratmağa kömək edir. Təhsil videosu ,videotəlimatlar və s. yaratmaq üçün yararlıdır. Yaradılmış videonu elə həmin an You Tube yükləmək olar və yaxud komputerin yaddaşında saxlamaq olar. Bu xidmətlə online işləmək olar,və yaxud proqramı komputerə yükləməklə istənilən vaxt işləmək olar.








Şəkillərin saxlanılması üçün xidmətlər.





Şəkillərin dəyişdirilərək dərc edilməsi üçün xidmət






 Pulsuz versiyada olanla.
1) slaydşou yaratmaq musiqi və şəkillərlə
 2) rəylər əlavə etmək
3) sürəti azaltma və ya gücləndirmək
4) Hazır PowerPoint təqdimatdan istifadə etmək olar
5) viktorina yaratmaq olar
6) Slaydşounu paylaşmaq olar
 (Twitter, Facebook, MySpace, sayt, bloq, elektron ünvanla)
7) Sizin slaydşou müxtəlif ola bilər(şəxsi , ictimai)

 Bu xidmət rusdilidir.Hər kəs üçün işləmək çox sadə və rahatdı,və hər kəs istifadə edə bilər.Bu xidmətdən istifaddə etməklə şəkillərdən çox gözəl formada video hazırlamaq olar.Siz şəkilləri redaktə edə bilərsiz,komputerdən misiqi əlavə etmək olar,effektlər və keçidlər etməklə hazır mətnlərdəndə istifaədə edə bilərsiz. və s. Yaradılmış film sizin akkauntunuzda saxlanıla bilər, həttda DVD yüksək səviyyədə yükləmək olar(lakin bu xidmət pulludur). Eləcə də sayta və bloqa çox rahatlıqla yüklənə bilər,linkini paylaşmaq mümkündür. Hətta bu filmləri flaşkardlarda saxlamaq  və göstərmək  olar.







Çoxmaraqlı slaydşou yaratmaq üçün xidmətir. Məkanları göstərirr, bunun üçün siz əlavə etdiyiniz şəkil üzrə istədiyiniz şəhəritapır, bunun üçün videonu hazırlayarkən xəritə əlavə edirsiz. qeydiyyat latın əlifbası ilə aparılır.
Mənfi cəhəti :
Videonu komputerə yalnız 10 nəfər baxdıqdan sonra yükləmək olar. Bu xidmət pulsuzdur.

Qrafik əşyalarla işləmək üçün  xidmətlər

Şəkilləin redaktoru



“Söz buludu” yaratmaq üçün xidmətlər

 Bu xidmət söz buludunu yaratmaq üçündür. Qeydiyyata ehtiyac yoxdur. İşləmək sadədir. Bloqa da yerləşdirmək olar. İngilis dilindədir.


Bu xidmətdən istifadə etmək çox sadədir. Fikrlərinizi rahatlıqla ifadə edə bilərsizİşləyərkən istənilən şəkil seçə bilərsiz.

Bu xidmət söz buludunu yaratmaq üçündür. Mətindən buludu yaradır hansını ki siz seçirsiz. Qeydiyyat tələb etmir. Fonun rəngin, mətni və sözlərin şriftin istədiyiniz kimi dəyişə bilərsiz.

Bu xidmət söz buludunu yaratmağa xidmət edir.mətindən və URL ünvandan və ya əlavə edilmiş (istifadəçi tərəfindən kopyalanmış mətindən) seçə bilərsiz.
Buludlar müxtəlif formada  və rəng çalarlarında ola bilər. Buludda hər söz seçilir və hiperssilka kimi görünür.
Qeydiyyat tələb olunur.


Sayt və bloqları yaratmaq üçün xidmətlər

Sayt yaratmaq üçün pulsuz xidmətdir.

 Bloq yaratmaq üçün pulsuz xidmətdir.Sadə aydın və çox rahatdır.Başlıqlar
əlavə etmək olar. Bu imkanlar mövcuddur :
•Material yükləmək imkanı
•Xəbər yükləmək
•Test yaratmaq
• Saytların kataloqu
•Forumlar
•Şəkillər
•Qonaq kitabı
Suallar və cavablar
•Fayllar üçün kataloqlar.

 Bu xidmətin vasitəsi ilə də  siz sayt yarada  bilərsiz .Bu imkanlar mövcuddur :
•Material yükləmək imkanı
•Xəbər yükləmək
•Test yaratmaq
• Saytların kataloqu
•Forumlar
•Şəkillər
•Qonaq kitabı
Suallar və cavablar
•Fayllar üçün kataloqlar.













wiki-qəzet yaratmaq üçün xidmətlər

WikiWall  və yaxud, viki lövhə adlanır. Bu xidmət səhifə yaratmaqla və hər kəsin istifadəsinə imkan yaradır. İştirakçılar mövzunu seçməklə öz qeydlərini, şəkillərini,videolarını əlavə edə bilərlər. Bu xidmət,  qeydiyyat tələb etmir. Öz avatarınızı seçərək  və ad əlavə etməklə kimin sayta düzəliş etdiyini izləyə bilərsiz. Bu xidmət yaratmaq üçün  çox rahatdır məsələn Divarqəzetlərin. Başqaları giriş əldə edərək yaratdığınız divar qəzetlərini redaktə edə bilərlər. Bunun  səhifənin üçün linkidə paylaşa bilərsiz  Linkləri elektron ünvanlar vasitəsi ilə bölüşmək olar. Bütün iştirakçılar bunula səhifədə edilən dəyişiklikləri hamılıqla izləyə bilərlər. Bu çox yaxşıdır.
 Mənfi cəhəti qəzetin arxivinin olmamasıdır. Sadəcə haradasa onların linklərini saxlamaq olar.


Linoit- online qeydiyyat üçün yaralıdır. Elan qeydiyyatların saxlanılması üçün çox yararlıdır.Bura komputerdə olan faylları dda yükləmək olar.
  YouTube  videoları, şəkilləri yükləmək olar , eləcə də  komputerdən yükləmək olar.Online beyin həmləsin yerinə yetirmək üçün istifadə etmək  olar.





  Demək olar ki, eyni ilə Powerpoint – sadəcə hər bir əməliyyat  online aparılır.Və slaydda bir olur sanki cədvəl kimidir. Video , audio,qrafik(bunu ya komputerdən yükləyirsiz və ya şəbəkədən) yükləm olar. Pulsuz qeydiyyatı olanlara qalereyaya giriş olmur. Hər bir addım çox aydındır.

 Çox maraqlı və çox funksiyalı bir xidmət növü sayılır. Bu xidmətdən istifadə etməklə müxtəlif növ yazıların saxlanılmasını edə bilərsiniz. Xidmət pulsuzdur  və heç bir yaradılan səhifələr üçün say məhtudiyyət qoymur. Mətnlər, videolar, şəkillər yükləmək olar.
Səhifədə işləmək çox sadədir,bunun üçün siçan vasitəsi ilə iki dəfə istədiyiniz yerə vurduqda məlumat yükləmək üçün pəncərə açılır.

             Digital kitabların yaradılması və karikatur saxlamaq üçün xidmətlər



 Bu xidmət sizlərə  elktron kitab yaratmağa imkan verir. Bununüçün siz PDF faylları yükləməklə nail ola bilərsiz ,və yaxud sıfırdan başlaya bilərsiz. Kitaba video və səs  əlavə edə bilərsiz. Elektron kitabın linkini sayta və ya bloqa yükləyə bilərsiniz və bununla siz rəy və təklifləri ala bilərsiz. Nəşriyyat və müəllim və şagirdlərin işlərinin saxlanılması üçün çox rahatdır. İnterfeys ingilisdillidir

 İngilis dilli interfeys karikaturalar üçün istifadə olunur. Çox sadə olan bir xidmətdir. Çoxlu şəkillərin vasitəsi ilə gülməli karikaturlar yaratmaq olar. Fon dəyişmək olar Paint proqramı vasitəsi ilə. Hətda lətlərdən istifadə etməklə özünüz karikatura qəhramanları yarada bilərsiniz. Öz komputerinizdən və yaxud internetdən şəkillər yükləmək də olar. Sadəcə bir mənfi cəhəti var:  avtomatik olar şəkillərinsaxlanılması yoxdur, karikaturaya izah yazdıqda ingilis hərflərindən istifadə etmək olar. Bu xidmətdən tərbiyəvi işləri apararkən  aşağı siniflər üçün istifadə etmək.lakin hərdən bir yuxxarı siniflərdə də aparmaq olar.

 Xidmət Pixton – interaktiv karikaturalar yaratmaq üçün bir layihədir. Bu xidmət imkan yaradır:  komikslər üçün şablonlar; baş qəhrəmanları seçmək ; fon seçmək;məkan əlavə etməklə karikaturalara mimik və pozlar vermək olar. Bu yalnız pulsuz olan imkanlardır. Əlavə xidmətlər üçün pul ödəməklə siz: özünüzün personajınızı yarada bilərsiniz; Şablon personajların xarici görünüşünü redaktə edə bilərsiniz;özünüzün səhnənizi və fonunuzu seçə biləriniz və s.

                     Rəsm çəkmək və    
yaxud açıqça yaratmaq üçün xidmətlər

Musiqili açıqçaların düzəlinilməsi üçün bir xidmətdir.
ədəbiyyat dərslərində istifadə eə bilərsiz: illyustrasiyalar seçərək(bədii filmlərdən qəhrəmanların rəsmlərini götürə bilərsiz), musiqi,onların sözlərini qəhrəmana münasibət (sizin müəllifliyinizə də ola bilər və s.)

Virtual olaraq təbrik üçün yazılan açıqçalar üçün olan bir xidmətdir. Aşağı sinfin şagirdləri,hətda orta sinif şagirdləri də bu xidmətlə yararlana bilərlər.


ScribblerToo – Maraqlı xidmət növü sayılır. Açıqçalar hazırlamaq, rəsm çəkmək mümkündür. Qeydiyyat tələb olunmur. Online işləmək olur. Alınan rəsmi komputer yaddaşında saxlamaq mümkündür. Bu formatta saxlanılır-png. Kolajlar yaratmaq olar.

Audiofaylların saxlanılması üçün xidmətlər

Yalnız audiofaylların saxlanılması üçün bir xidmət növüdür. Lakin bunu seçmək bir o qədərdə çox istifadə olunmur.


Çox böyük musiqili xidmət növüdür.istifadəçi məlumatları ilə zənginləşdirilir.Siz istədiyiniz faylları yükləyə bilərsiz.








                                                     


Bu layihədə Siz Başqa istifadəçilərin yüklədiklərinə asanlqla qulaq asa bilərsiniz.
Hətda səsli nağıllar da ola bilər. Kiminləsə tərəfindən tarixi hadisədə danışıla bilər. Bu hissədə hətda baçqalarının səsləri də saxlanıla bilər.
Siz mədəniyyətin də tarixinin yerləşdirə bilərsiniz.

İstifadəsi çox rahatdır



 Qruplar yaratmaq üçün xidmətdir